Založ si blog

Stratené kú – zlo Vianoc alebo lož tisícročí?

Dopredu sa ospravedlňujem všetkým, ktorí po prečítaní môjho príspevku možno stratia úsmev z tváre alebo len ilúziu, v ktorej som aj ja roky žila, kým som trochu nevyrástla a nezačala sa na svet pozerať vlastnými očami. Nie iba tým, čo do mňa vložili iní ľudia, škola a  povinná literatúra.

Ako malá som sa samozrejme veľmi tešila na Vianoce a verila som všetkému, čo mi dospelí natárali. Veď to so mnou nemysleli zle a v dobe mojej mladosti aj oni tomu možno verili a nepochybovali. Nepochybovali o tom, o čom sme sa nechali presvedčiť od tých, ktorí sa snažia riadiť naše životy. No našťastie, doba temna sa pominula a na svetlo vychádzajú staré pravdy a skutočnosti, za ktoré ešte nedávno padali hlavy. (viď príklad ruskej spisovateľky Svetlany Levašovej autorky knihy Zjavenie  – zavraždená v novembri 2010).

Verila som, že darčeky nosí Ježiško, že sa v deň Vianoc narodil a že oslavujeme jeho narodeniny. A zrazu som sa jedného krásneho dňa dozvedela, že všetko je naopak. Že dokonca celá biblia je napísaná nie preto, aby o niečom vypovedala, ale aby niečo ukryla. Že vlastne sa ani nevie, kedy sa Ježiš narodil, deň nám vnútila cirkev a o roku nik presne nevie…nedávno vraj aj sám pápež priznal, že Ježiš sa nenarodil na Vianoce.

A tak zrazu neviem, ako k týmto sviatkom pristupovať. Nechcem predsa pred rodinou vyzerať ako blázon a tvrdiť, že ja oslavujem narodenie boha Slnka Dažboga. Veď som ich sama v minulosti presviedčala, že príde Ježiško. A že oplátky, ktoré jeme, nepredstavuje  jeho umučené telo, ale vlastne hlavu boha Slnka. A je toho ešte veľa, čo nám cirkev ukradla, veľa zvykov a rituálov, ktoré sa stratili či ukryli pod pokrievkou náboženstva. Ale našťastie, veľa ich ešte ostalo a veľa znovu ožíva. Také pálenie ohňov na kopcoch – vatry, ktoré zahoreli v minulosti 25.12. a z ktorých ostal už len plameň sviečok v domoch či prskavky na stromčeku.

Tento rituál bol tak silný, že ho cirkev nedokázala vymazať a tak nám ho ukradla a vymyslela rozprávku, ktorej všetci kresťania uverili. A tí, čo to odmietali, boli počas dvoch tisícročí mučení, upalovaní a vraždení. Veď ešte aj samotný kríž prevzala cirkev až v 4.storočí z pôvodného európskeho duchovna. Dovtedy používala rybu či znamenia písmen.

A pozrime sa bližšie napr. aj na slovo Vianoce – básnická podobnosť s označením slova malého venca, vianok, vianeček…

Jednalo sa o Slnovratový venček so štyrmi stužkami, ktorý bol neskôr prekrstený na adventný. No jeho podstata je práve v starej obradnosti a naznačuje očakávanie slnečného znovuzrodenia.

Tak si myslím…Nedajme si už viac kradnúť Vianoce. Sú našim sviatkom – sviatkom slnovratovým.

No každý si ho môže oslavovať po svojom. Tak, ako to cíti on, tak ako hovorí prikázanie jedného z našich dávnych bohov  – boha Svaroga:

Nevnucujte svätú vieru nasilu ľudom a pamätajte, že výber viery je osobnou záležitosťou každého slobodného (voľného) človeka.

 

Poviem ti to rovno

08.04.2017

Pomiluj ma drahý Za sychravej noci V daždi Bozkami obsyp na mojom tele centimeter každý Pomiluj ma drahý Túžba už horí Planie Čo na tom že láska tvoja odháňa mi spanie Pomiluj ma drahý viac »

Láska v nás

03.04.2017

Cítim ju Tu, čo vznáša sa v povetrí Cítim ako rastie...rozpína sa Tú, čo tak rada Skrýva sa v závetrí Cítim ju Tú, čo puky stromov otvára Za rána v rose žiari Je tak hmatateľná A viac »

Svet blaženosti

31.03.2017

V objatí pierok utkaných z nehy Držíš ma Púšťajúc vlastné brehy Rozpúšťame v tom iskrivom mori Zbytky obáv skryté za pohorím Nik z nás už neverí že láska bolieť musí V dozretí viac »

policajti, policia, amman, izrael, jordansko

Po streľbe na izraelskej ambasáde v Ammáne dvaja mŕtvi Jordánci

24.07.2017 08:05

K streľbe na izraelskej ambasáde v jordánskej metropole Ammán došlo v nedeľu. Zranení boli pri streľbe dvaja ľudia, vrátane jedného Izraelčana.

Kabul, utok samovražed. útoč., 24.7. 2017 RTRMADP 3 AFGHANISTAN-BLAST

V Kábule sa odpálil atentátnik v automobile, najmenej 24 mŕtvych

24.07.2017 07:30, aktualizované: 07:43

Najmenej 24 mŕtvych a 42 zranených si v Kábule vyžiadal útok samovražedného atentátnika v automobile. Počet obetí sa môže ešte zvýšiť.

ministerstvo obrany,

Vojak o chýbajúcej munícií: Zodpovednosť nesie aj náčelník Generálneho štábu

24.07.2017 07:00

Denníku Pravda sa podarilo získať exkluzívnu výpoveď o kauze chýbajúcej munície v skladoch v Trenčíne a v Sklenom v okrese Turčianske Teplice.

utečenci, migranti, migračná kríza, nemecko, hanau,

Americká polícia našla nákladiaku osem mŕtvych migrantov

23.07.2017 20:11

V prívese nákladného auta pred predajňou Walmart v texaskom San Antoniu našla polícia osem mŕtvol a tiež desiatky živých, ale značne dehydrovaných ľudí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 194
Celková čítanosť: 256767x
Priemerná čítanosť článkov: 1324x

Autor blogu